wyszukaj
Popularne:
Owsianki Pizza Ciasta

Pyszna Zupa grzybowa

Zupa grzybowa to znane od pokoleń uwielbiane przez wszystkich danie, które najczęściej przygotowujemy jesienią, kiedy pod dostatkiem jest borowików, podgrzybków i kurek. Zupę grzybową można zrobić z grzybów świeżych, suszonych jak i mrożonych. Ja robiłam zupę z grzybów suszonych jednak opisuję wszystko co potrzebne by przygotować ją z grzybów świeżych i mrożonych. Zatem do dzieła, robimy zupę grzybową!

Czas przygotowania: 1 godzina

Liczba porcji: 4 porcje

Dieta: wegetariańska

Składniki:

  • 200 g grzybów świeżych lub mrożonych lub 20-30 g suszonych
  • 4 szklanki bulionu
  • 1 cebula
  • 2 ziemniaki
  • 1 marchewka
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki masła
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej
  • 3 łyżki śmietanki 30% lub kwaśnej śmietany 18%
  • do przyprawienia: liść laurowy, 3-4 ziela angielskie, łyżeczka soli i pieprzu, łyżeczka majeranku

Jak zrobić zupę grzybową – kilka wskazówek

Możesz użyć w tej zupie grzybów świeżych, suszonych lub mrożonych. Ja użyłam suszonych podgrzybków, które nadały pięknego aromatu i koloru całej zupie. Równie dobrze sprawdzą się też borowiki szlachetne, które są bardziej delikatne w smaku. Do całości możesz dodać też kurek, rydzów oraz innych grzybów, oczywiście po upewnieniu się, że nie są trujące. 

Przyjmuję, że jedna szklanka ma pojemność 250ml.

Przygotowanie zupy grzybowej

Jeśli używasz grzybów suszonych najlepiej przygotuj je wcześniej i zagotuj z 2 szklankami wody, żeby zmiękły i nabrały objętości. Grzyby jak i wodę wykorzystasz później w zupie. Mieści się w niej cenny aromat i smak grzybowy.

Jeśli natomiast masz grzyby mrożone, wystarczy je rozmrozić. 

Świeże grzyby z lasu należy oczyścić z korzonków i pokroić na mniejsze kawałki, a następnie przepłukać. 

Zupa grzybowa – przepis

Przygotowujemy warzywa: ziemniaki obierz i opłucz, następnie pokrój w drobną kostkę. Marchewkę po obraniu również pokrój w kostkę. Ząbki czosnku wyciśnij przez praskę, lub drobno posiekaj. Bulion wlej do średniej wielkości garnka, o pojemności min. 3 litry. Ja użyłam bulionu drobiowego, ale równie dobrze się tu sprawdzi bulion warzywny czy wołowy. Następnie do garnka wrzuć pokrojone ziemniaki i marchewkę. Dodaj też przyprawy: liść laurowy i ziele angielskie oraz czosnek. Całość gotuj na małym ogniu, tak żeby lekko tylko bulgotało.

przygotowanie zupy grzybowej

W tym samym czasie obierz cebulę i pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju i 1 łyżkę masła. Następnie wrzuć cebulkę i smaż przez 3-4 minuty do zarumienienia, a następnie zdejmij ją z ognia.

podsmażanie cebulki do zupy grzybowej

Teraz przygotujmy grzyby. Jeśli używasz grzybów suszonych, po podgotowaniu wyjmij je z wody i pokrój na małe kawałki. Wodę po grzybach odstaw do późniejszego użycia. Grzyby świeże oczyść i opłukaj, a następnie pokrój w kostkę, a jeśli masz grzyby mrożone po rozmrożeniu również pokrój je w kostkę.

Na patelni rozgrzej 1 łyżkę masła i 1 łyżkę oleju. Wrzuć grzyby i podsmażaj około 10 minut od czasu do czasu mieszając.

podsmażanie pieczarek do zupy grzybowej

Po podsmażeniu grzybów zdejmij je z palnika i razem z cebulką wrzuć do garnka z bulionem. Jeśli użyłaś grzybów suszonych dolej teraz pozostałą po nich wodę, a jeśli świeżych, dolej po prostu szklankę wody. Całość gotuj przez 15 minut. Po tym czasie przypraw zupę majerankiem oraz solą i pieprzem do smaku.

Przygotuj teraz zagęstnik do zupy: mąkę wymieszaj z połową szklanki wody i umieść na patelni. Następnie podgrzewaj całość, mieszając cały czas wszystko trzepaczką (najlepiej metalową). Masa zacznie gęstnieć, możesz dodać do niej kilka łyżek płynnej zupy i dalej mieszać. Do tego dolej 3 łyżki śmietany i wymieszaj, po czym wyłącz patelnię. Do całości dodaj jeszcze trochę płynnej zupy (ok. pół szklanki) i rozmieszaj, aby było bardziej płynne i łatwiej łączyło się z zupą. 

Po rozmieszaniu wlej do zupy cały czas mieszając całość trzepaczką. Gotuj jeszcze przez chwilę do momentu wrzenia i gotowe!

gotowa zupa grzybowa

Zupa grzybowa świetnie się sprawdza jesienią, kiedy mamy sezon grzybowy i pod dostatkiem różnego rodzaju grzybów: borowików, podgrzybków, maślaków, kurek, rydzów oraz wiele innych.

Na pewno też sprawdzi się jako danie wigilijne. Jeśli chcesz zaskoczyć rodzinę i przyrządzić coś pysznego to będzie strzał w dziesiątkę. Grzyby to podstawa wielu tradycyjnych potraw, które pięknie będą się komponowały na świątecznym stole właśnie z zupą grzybową, a więc nie może jej u Ciebie zabraknąć!

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa do danie, bez którego nie wyobrażam sobie prawdziwej polskiej jesieni. Gdy tylko zbliża się wrzesień wybieram się do pobliskich lasów uzbierać świeżych grzybów, z których później przyrządzam tradycyjną zupę grzybową. Uzbierane grzyby dokładnie sprawdzam i oczyszczam, a obrane i pokrojone grzyby susze przez kilka tygodni. Część z nich zostawiam na przygotowanie zupy grzybowej ze świeżych grzybów, bo moja rodzina bardzo ją lubi, dlatego obrane i pokrojone w kostkę grzyby podsmażam rozgrzanym maśle. Zawartość patelni można już doprawić solą. Zupa z grzybów w moim domu króluje jesienią na stole i jest to już nasza coroczna tradycja.

Zupa grzybowa przepis

Dobry przepis na zupę grzybową, to przepis sprawdzony i przetestowany. W Internecie można znaleźć sporo przepisów na zupę ze świeżych, mrożonych lub suszonych grzybów. Jedne przepisy sugerują zalać wodą grzyby i przygotować wywar grzybowy, inne zaś polecają podsmażenie grzybów na patelni. Nasze babcie swoje sprawdzone przepisy na zupy grzybowe podawały z pokolenia na pokolenie ulepszając je i kultywując tradycję gotowania w swoich rodzinach.

Z czym podawać zupę grzybową – ziemniak, koperek suszone grzyby?

Istnieje wiele przepisów na zupę grzybową, w jednych się dodaje makaron w innych ziemniaki, a w jeszcze innych uszka. Jednak jedno co łączy wszystkie zupy grzybowe to prawdziwy aromat grzybów, który tak uwielbiam. Lubię też chodzić do lasu i wyszukiwać najlepsze grzybki, z których później robię sycącą i pyszną zupę grzybową ze świeżych grzybów według tradycyjnego przepisu. Czasem dodaje natkę pietruszki i koperek, a doprawiam do smaku solą i pieprzem.

Zupa grzybowa wigilijna

Jednym z rodzajów zupy grzybowej jest wigilijna zupa grzybowa. Na święta staram się ją robić z jednego z moich ulubionych przepisów. Przygotowuje ją zawsze z prawdziwych grzybów leśnych, a cała rodzina mówi, że to najlepsza zupa grzybowa jaka jedli! Co dodaje mi kulinarnych skrzydeł i dzięki temu jeszcze bardziej się dla nich staram. Inną zupą jaką przygotowuję na wigilię to przepyszny i aromatyczny barszcz czerwony, ale o tym już w kolejnym przepisie.

 

Składniki zupy grzybowej – wartości odżywcze

Tabela przedstawia uśrednione wartości odżywcze zupy grzybowej na 100 g. Wartości te mogą się różnić w zależności od użytych składników.

 

Białko Węglowodany Tłuszcz Błonnik
Zupa grzybowa 0g 11g 3g 0g