Pierniczki to najpopularniejsze ciasteczka pieczone w okresie świątecznym. Piękny korzenny zapach i aromat unoszący się w każdej kuchni wprowadza niepowtarzalny klimat i magię świąt. Z tego przepisuj wychodzą przepyszne i nie może zabraknąć ich na Twoim stole. Nie musisz też czekać do świąt, spokojnie możesz je zrobić z wyprzedzeniem, a czas jaki pozostanie do świąt pozwoli im zmięknąć. Pierniczki będą służyć jako piękna dekoracja w okresie przedświątecznym i pysznie smakować gdy nadejdą już święta.
Czas przygotowania:
40 minut
Liczba porcji:3 blaszki
Dieta:
wegetariańska
Składniki ciasta:
3 szklanki mąki
3 łyżki miodu
1 szklanka cukru
50 g masła
1 jajko
2/3 szklanki mleka
2 łyżeczki sody
3 łyżki przyprawy do piernika
Dodatkowo:
1 jajko do posmarowania pierniczków
gotowy lukier do dekoracji pierniczków
Przyjmuję, że jedna szklanka ma pojemność 250ml.
Przygotowanie pierniczków
Przygotuj stolnicę i wałek. Wsyp przesiane 3 szklanki mąki na stolnicę, dodaj 2 łyżeczki sody, szklankę cukru oraz 3 łyżki przyprawy do piernika. Następnie dodaj masło i wlej 3 łyżki płynnego miodu. Jeśli miód nie jest płynny, podgrzej go i mieszaj do rozpuszczenia.
Na stolnice wybij jajo i wszystko posiekaj nożem. Następnie dolewaj w partiach mleko i wyrabiaj ciasto, aż przestanie się lepić i zacznie odchodzić od ręki.
Gotowe ciasto rozwałkuj na grubość około 0,5 cm i wykrawaj pierniczki foremkami. Następnie rozkładaj je na wysmarowanej olejem blasze w dużych na około 2 cm odstępach od siebie, ponieważ pierniczki znacznie urosną.
Do miski wbij jedno jajo i roztrzep, a następnie rozsmaruj pędzelkiem na pierniczkach.
Tak przygotowane pierniczki włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 – 180 stopni (góra dół) i piecz przez 10 minut bez termoobiegu.
Pozostałe ciasto połącz, chwilkę wyrób i rozwałkuj tak jak wcześniejsze. Wycinaj pierniczki i układaj na kolejnej blaszce. Wierzch posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz w piekarniku po wyjęciu poprzedniej partii i tak samo postępuj z kolejnymi partiami pierniczków.
Po upieczeniu wszystkich pierniczków, dekoruj je lukrem, a po wystygnięciu przechowuj w szczelnym pojemniku, bądź puszce.
Pierniczki świąteczne to najpopularniejszy smakołyk na świątecznym stole. Trudno wyobrazić sobie święta bez pysznych i pachnących na cały dom pierniczków. Porcja tych słodkich ciasteczek sprawia, że w domu zaczyna panować świąteczny klimat. Tradycyjne pierniczki możesz wykonać bardzo szybko na bazie mojego przepisu, a później rozkoszować się ich smakiem, albo przyozdobić nimi choinkę. Koniecznie musisz wypróbować przepis na pierniki, który Wam napisałam. Serdecznie polecam i zachęcam by sprawdzić. Gwarantuję, że będą smakować wyśmienicie! Zapraszam też do innych polecanych przepisów.
Tradycyjne pierniczki świąteczne przepis
Przepis na pierniczki świąteczne jest bajecznie prosty i opiera się na kilku podstawowych składnikach. Głównie jest to mąka pszenna, kakao i przyprawa do piernika, cukier puder oraz trochę miodu. Składniki wymieszane na stolnicy dają gotowe do rozwałkowania ciasto, z którego już tylko należy powycinać ulubione kształty. Powyższy przepis to najlepszy przepis na pierniczki jaki znam – są pyszne i proste w przygotowaniu, zawsze wychodzą idealnie takie jak lubię. Przygotowane kształtem ciasto na pierniczki czasami wkładam do wyłożonej papierem do pieczenia brytfanny, a czasem do szklanego naczynia żaroodpornego i układam zawsze kilka cm od siebie. Jest to ważne, ponieważ pierniki świąteczne szybko rosną w czasie pieczenia i mogłyby się posklejać, a później trudno byłoby je udekorować.
Pierniki
Pyszne i aromatyczne pierniczki na Boże Narodzenie zawsze są w moim domu kiedy tylko zbliżają się święta. Przygotowuje z radością najlepsze pierniczki wraz z innymi wypiekami. Pierniczki na święta to jeden z ważniejszych elementów znajdujących się na stole jak i często dekoracyjnie na choince. Zatem jak widać świąteczne pierniczki mają wiele zastosowań. Dla mnie jednak ważne, by pierniczki wyszły mięciutkie i delikatnie oraz słodkie w smaku, wtedy są idealne. Czasem przed zjedzeniem dodaję do nich trochę miodu wymieszanym z jakąś ulubioną przyprawą – czasem jest to cynamon, a czasem przyprawy korzenne. Sprawdzają się też imbir, goździki i odrobina gałki muszkatołowej – taka mieszanka przypraw świetnie sprawdza się w przypadku pierniczków. W wersji dla leniuchów łakomczuchów można też podsypywać cukrem pudrem.
Pierniki to nie tylko pierniczki świąteczne, jest to przede wszystkim ciasto, które od lat króluje na polskich stołach. Sprawdzony przepis na piernika otrzymałam od swojej babci, która przygotowywała go zgodnie z tradycją, tak samo jak przyprawę do piernika. Wiele osób kupuje gotową przyprawę, jednak jej samodzielne zrobienie jest bajecznie proste. Takie pierniczki są pyszne i aromatyczne tak samo jak na przyprawie kupionej w sklepie, a często mam wrażenie, że nawet i lepsze. Dlatego spokojnie możesz zamienić przyprawę ze sklepu na własną, samodzielnie przygotowaną i użyć w swoich wypiekach. Swoją mieszankę przechowuj tylko w szczelnym opakowaniu z dala od wilgoci.
Pierniczki
Przygotowując pierniczki największą frajdę sprawia mi wycinanie z plastycznego ciasta różnych kształtów i dekorowanie upieczonych pierniczków. To naprawdę wesoły czas. Podczas pieczenia miękną w oczach, a po chwili stają się coraz twardsze, by po kilku dniach ponownie zmięknąć – taki to już cykl ich życia. Mówiąc o pierniczkach, warto też pamiętać, że można je przygotować z wyprzedzeniem. Kiedy nie ma czasu podczas świąt, spokojnie możesz je zrobić 2-3 tygodnie wcześniej, a później przechowywać w szczelnym pojemniku. Dajcie znać czy pierniczki wyszły przepyszne!